KOTKAN SOS.DEM. TY.

Ty:n kesäpicnic Katariinan meripuistoon v. 2017

 

Kotkan Sosialidemokraattinen Työväenyhdistys on perustettu vuonna 1888 alkujaan Kotkan Työväenyhdistys, ollen näin vanhin kotkalainen puoluejärjestö. Vuonna 1930 nimi muuttui nykyiseksi.

Työväenyhdistys osallistuu aktiivisesti kunnallispolitiikkaan sos.dem. kunnallisjärjestön kautta sekä valtakunnan politiikkaan piirin ja SDP:n kautta. Työväenyhdistyksessä on noin 250 jäsentä.

Toiminta on monipuolista käsittäen kokouksia, ajankohtaiskatsauksia, vierailuja, retkeilyä ja virkistystä sekä julkaisutoimintaa. Työväenyhdistys tukee jäsentensä vaikuttamistyötä sosialidemokraattisten periaatteiden puolesta.

Työväenyhdistyksen toimisto sijaitsee Keskuskatu 33:ssa Konserttitalon (ent. Työväentalon) yhteydessä ja siellä tekee töitä yhdistyksen järjestösihteeri Riku Pirinen.

 

Ole yhteydessä

puh: 0400-659 832

e-mail: toimisto@sdpkotka.net

os: Keskuskatu 33, LH 4, 48100 Kotka

 

Työväenyhdistyksen johtokunta 2020-21

Pj. Kim Soares

Vpj Pia Hurtta

050 3038131

pia.hurtta@kymenlaakso.fi

Jäsenet:

Matti Heikkilä 

040-5451562

masa.heikki@gmail.com

Mika Kurttila

044-9930193

mika.kurttila@vr.fi

Marko Kuusela

050-5213551

marko.kuusela@kymp.net

Antti Mäkinen

050-573 1833

antti01makinen@gmail.com

Risto Nikula

040-5183252

risto.nikula@kymp.net

Tuija Pajala-Kauranen

045-2777472

tuija.pajala-kauranen@kotka.fi

Juha Peltola

040-5947253

juha.peltola@kotka.fi

Minna Suomi

040-0553707

minna.suomi@kotka.fi

Varajäsenet:

Jukka Vilkki

044- 0704722

jukka.vilkki@tul.fi

Jarno Hagrèn

040-8274258

jarno.hagren@kotka.fi

Markku Hinkkanen

040-0863589

markku.hinkkanen@ekami.fi